Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 13:17
 
Türkmen, Kömür gününü kutlayıp, Uzun Mehmet’i andı
Polat Türkmen, Kömür gününü kutlayıp, Uzun Mehmet’i andı
GÜNDEM Haberi
Türkmen, Kömür gününü kutlayıp, Uzun Mehmet’i andı

 

Polat Türkmen, Kömür günün kutlayıp, Uzun Mehmet’i andı

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen 8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Türkmen mesajında şu ifadelere yer verdi, “İlimizin ve ülkemizin kaderini değiştiren, ekonomimizin can damarı olma özelliği her zaman devam eden madenimiz kömürün; 8 Kasım 1829’da Neyren köyü civarındaki dere kenarında Uzun Mehmet’in keşfi ile başlayan serüveninin yıldönümünü kutlamaktayız.

İlimiz ve ülkemiz ekonomisine yaptığı önemli katkılardan dolayı Karaelmas diye adlandırılan taş kömürü, Zonguldak’ın bu gününü de şekillendirmiştir. Ülkemizin dört bir tarafından insanlar ilimize gelmiş yerleşmiş, madenciliği aşlarının kazanç kapısı olarak benimseyip ilimizin de ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir.

Uzun Mehmet; taşkömürünü bulduğunda bir gün, “Karaelmas” adını alacağını ve hayatımızı bu denli değiştireceğini bilemese de kendisini şükranla ve minnetle anıyoruz.

Bu vesile ile Uzun Mehmet ve tüm maden şehitlerimizi rahmetle ve anar, “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür Günü”nü kutlar, selam ve saygılarımı sunarım.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkmen,, Kömür, gününü, kutlayıp,, Uzun, Mehmet’i, andı,
Yorumlar
Haber Yazılımı