Haber Detayı
31 Ağustos 2020 - Pazartesi 21:35
 
SICAKLAR YENİ HAFTADA DA SÜRECEK
Hafta sonu Zonguldak'ın iç kesimleri ve Karabük'te sıcaklıklar 38/39 dereceye ulaştı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü hafta sonu için Doğu Karadeniz kıyıları dışında "Sarı Alarm" vermişti.
DİĞER Haberi
SICAKLAR YENİ HAFTADA DA SÜRECEK

Yurt geneli hafta sonu, Basra Alçak Basıncı ile Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcakların etkisinde kaldı. Batı Karadeniz’de de, sıcaklıklar ortalamaların 3 ila 9 derece üzerinde seyretti. Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde termometreler 37/38 dereceleri gösterdi. Kıyılarda ise nemle birleşen sıcak bunalttı. 

 

Hafta sonu en sıcak gün 29 Ağustos Cumartesi oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; Karadeniz Bölgesi’nin en sıcak, ülkenin de en sıcak yerlerinden biri Karabük’ün Safranbolu ilçesi olarak kayıtlara geçti. Safranbolu’da sıcaklık 39 derece ölçüldü. 

 

Cumartesi, sıcaklıklar: Zonguldak merkez: 27, Devrek ilçesi: 38, Gökçebey ilçesi: 37, Ereğli ilçesi: 32, Alaplı ilçesinde de 31 derece ulaştı.

 

Düzce merkezde, 37 derece ölçülen sıcaklık Akçakoca ilçesinde, 28 derece oldu.

 

Bartın merkezde, 38 derece olan sıcaklık, Kurucaşile ilçesinde, 30, Amasra ilçesinde, 29 derece ölçüldü.

Karabük merkezde de sıcaklık, 38 dereceye ulaştı.

 

11-16.00 saatleri arasında güneşte korumasız şekilde uzun süre kalınmaması, güneşlenilmemesi, şapka, güneş gözlüğü, açık renkli rahat kıyafetlerin tercih edilmesi, gazlı içeceklerden uzak durulup su başta olmak üzere bol sıvı tüketilmesi öneriliyor. Özellikle, kronik rahatsızlığı bulunanların daha da dikkatli olması istendi.

 

Meteorolojik verilere göre, önümüzdeki 1 hafta daha yurt çapında yağış beklenmiyor. 4-5 Eylül’e kadar sürecek ortalama üzeri sıcaklıkların ardından biraz azalma beklentisi olsa da, birçok bölgede ayın büyük bölümünün ortalamanın üzerinde kapanması öngörülüyor.

 

Takvimsel olarak da, 23 Eylül itibariyle Kuzey Yarı Kürede Sonbahar başlıyor.

 

Diğer yandan, genelllikle nedeni insan, tetikleyici unsur özellikle kuru sıcağın sebep olduğu orman yangınlarına karşı da dikkat edilmesi uyarısında bulunuldu.

 

Bu arada, Orta vadeli haftalık tahminlere göre de, ay ortalarında sıcaklıkların ortalamalara gerilemesi ve yer yer yağışların başlaması bekleniyor.

Kaynak: (ÇİLEK HABER GAZETESİ) - ÇİLEK HABER GAZETESİ Editör: ATİLLA YAMAN
Etiketler: SICAKLAR, YENİ, HAFTADA, DA, SÜRECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı