Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 20:01
 
Kasım'da deniz keyfi...
Güz sezonunun ılık ve yağışsız geçmesi yüzmeyi severlere yaradı. Karadeniz Ereğli’de bir grup arkadaş deniz sezonunu kapatmamakta kararlı…
YAŞAM Haberi
Kasım'da deniz keyfi...

Çilek Haber -  Ekim ayının mevsim normallerinin üzerinde kapanmasının ardından 3 Kasım’dan itibaren “Pastırma Yazı” olarak ifade edilen yağışsız ve ılık hava dalgası ülke genelinde etkili oluyor. Gece ve sabah saatlerindeki serinlik öğlen saatlerinde bol güneşle birlikte sıcaklıkları Batı Karadeniz kıyılarında 24-27 derece arasında seyrediyor. 
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) den alınan bilgiye göre; Kdz. Ereğli’de, 7-8-9 Kasım’da sıcaklıklar gölgede 27 dereceye ulaştı. 10-11-12 Kasım’da da 26 ve 25 derece ölçüldü.  Deniz suyu sıcaklığı da 17-18 derece arasında değişiyor.
 
Bozhane mevkiindeki Mendirek’te 10 Kasım’da denize giren vatandaşlardan Cengiz Güzel, suyun gayet ılık olduğunu ifade ederek; “Birçok kişi Ağustos sonunda deniz sezonunu kapattı. Biz arkadaş grubumuzla birlikte limanda haftada bir toplanıp yüzüyoruz. Kasım ayında da birkaç defa yüzdük. Su çok ılık. Sıcaklıkta Eylül’ü aratmıyor. Yüzdükten sonra bir süre güneşleniyoruz. Sonbahar’ da denize girmenin tadını çıkartıyoruz. Hafta sonları da doğa yürüyüşleri gerçekleştiriyoruz” dedi.
 
AY SONUNA KADAR BÖYLE...
Ülke genelinde mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyreden sıcaklıkların 13 Kasım Çarşamba biraz daha artacağı, Cuma ve hafta sonu biraz azalsa da normallerin üzerinde seyretmeye devam edeceği kaydedildi. 15 Kasım Cuma Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde dar alanda kısa süreli hafif sağanak ihtimali ışında Karadeniz Bölgesinde 7-8 gün daha yağış beklenmiyor.   
Uzmanlar, ülkenin üzerindeki Yüksek Basınç Sisteminin yağışları engellediğini ifade ederek, Batı, güney ve iç kesimlerde kısa süreli sağanakların ardından bir süre daha yağış ihtimalinin az olduğunu kaydettiler. Halk arasında “Pastırma Yazı” olarak ifade edilen tanımın asıl deyiminin “Pastırma Ayazı” olduğunu aktaran meteorologlar, akşam-gece ve sabah saatlerinde serin ve soğukların hastalıkları tetiklediğine dikkat çekerek, kıyafet ve beslenmeye daha çok özen gösterilmesi gerektiğinin altını çiziyor. 
 
Haber: Atilla YAMAN
Kaynak: (ÇİLEK HABER GAZETESİ) - ÇİLEK HABER GAZETESİ Editör: ATİLLA YAMAN
Etiketler: Kasım'da, deniz, keyfi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı