Haber Detayı
10 Kasım 2019 - Pazar 20:59
 
Bu seferki adres Keşif Tepe oldu (Videolu)
Karadeniz Ereğli’de, Herkül Doğa ve Motor Sporları Kulübü yönetimi tarafından organize edilen Doğa Yürüyüşüne 7’den 77’ye katılım yoğun oldu.
YAŞAM Haberi
Bu seferki adres Keşif Tepe oldu (Videolu)

Kdz. Ereğli ilçesinde, 2019 yılında kurulan ve sel felaketlerindeki arama-kurtarmalar dahil birçok faaliyette yer alan Herkül Doğa ve Motor Sporları Kulübü birkaç haftada bir ilçenin çeşitli noktalarına Trekking (Doğa Yürüyüşü) gerçekleştirerek, doğanın mükemmelliklerini tatma iç içe olma imkânını sağlıyorlar. 

 

Geçtiğimiz haftalarda, Ölüce Deniz Feneri-Baba Burnu, Gümeli-Bölüklü Yaylası-Bacaklıyayla (Zirve 1650 metre), Balı Su Kemerleri ve Kandilli-Köseağzı’na çocuğundan, gencine ve ruhu genç kalanların katılımları ile doğa yürüyüşleri tertip edilmişti.
Bu seferki adres, “Çeş ve Keş” tepe olarak anılan ilçenin 200 metre yüksekliğindeki Keşif Tepesi oldu.

 

Sosyal medya ve whatsApp üzerinden yapılan duyurular ile 9 Kasım Cumartesi saat 10.00’da Bozhane-Çilek Kafe önünde toplanan grup, belirlenen istikamete yürüyüşe geçti.

 

Herkül Doğa ve Motor Sporları Kulübü Başkanı Taner Tatoğlu, Başkan Yardımcısı Atakan Coşkun’un ile 20 senedir doğa yürüyüşleri gerçekleştiren öğretmen Alpay Çiftçi’nin rehberliğinde gerçekleştirildi.

 

Spor kıyafetlerini, çantasını ve güler yüzünü yanında alan grubun en küçüğünün 7 en büyüğünün ise 79 yaşında olduğu öğrenildi. 
Keş Tepe’nin sırasındaki Radar istikametine farklı bir parkurdan molalar ile inişli-çıkışlı şekilde gerçekleştirilen 3 saatlik yürüyüşün ardından Keş Tepe- Gözetleme Kulesinin olduğu mevkisine ulaşıldı. 10’arlı gruplar halinde gözetleme kulesine çıkılarak, 200 metre yükseklikten şehrin mükemmel manzarası karelendi ve bol şekilde özçekimler (selfie) yapıldı.

 

Herkül Kulübü’nün Başkanı Taner Tatoğlu ve rehber Alpay Çiftçi, askeri bölgede yer alan Keş Tepe’nin tarihi hakkında bilgiler verdi. Yaklaşık 40 dakikalık molanın ardından 60 kişiden oluşa grup dönüşe geçti. Saat 16.00’da toplanma alanına varılması ile etkinlik sona erdi. 

 

AFETLERDE DE ÖN PLANDALAR

Karadeniz Ereğli’de Temmuz 2019’da kurulan ve ikinci haftasında Akçakoca’da yaşanan büyük sel afetinde arama ve kurtarma çalışmalarında yer alarak, onlarca kişiyi mahsur kaldığı alanlardan kurtaran Herkül Doğa ve Motor Sporları Kulübü’nün yönetimi, konuyla ilgili eğitimli, deneyimli kişilerden oluşuyor. 


Kulübün yönetim kurula başkanı Taner Tatoğlu, en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olduklarını, Herkül Doğa ve Motor Sporları Kulübü’nün resmi bir kuruluş olduğunu hatırlatarak; “Sık şekilde etkinlikler düzenliyoruz. Ayda birkaç defa doğa yürüyüşleri yapılıyor. Sosyal medya ve whatsApp hattından arkadaşlarımız duyurular yapıyor. Ciddi sağlık sorunu olmayan herkes yürüyüşlerimizde yer alabilir. Üyelik ve kayıt şart değil. Gördüğünüz gibi 7 yaşında ailesiyle katılanlardan 79 yaşına kadar katılımcı var. Rahat spor kıyafetler, çantasına suyunu, atıştırmalıklarını alan herkes faaliyetlerimizde yer alabilir. Grubumuz arasında doktorundan, öğretmenine, ev hanımından, sporcusuna, gazetecisine, işçisine, memuruna, emeklisine kadar birçok meslekte kişi mevcuttur. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikler dikkat çekince basında ilgi göstermeye başladı.  Geçen Hafta Ölüce Deniz Feneri’ne, Bölüklü Yaylasından –Bacaklı Yaylası zirvesine kadar yapılan yürüyüşe 130 katılım oldu.   

Bu hafta, altmış kişi ile Keştepe’ye farklı bir parkur üzerinden yürüdük. Etkinliklerimiz verimli geçiyor. Hava da çok güzeldi. Hava koşulları uygun olursa önümüzdeki hafta Ereğli’nin fazla bilinmeyen mükemmel doğal yerlerine küçük keşifler ile yürüyüş düzenlemeye devam edeceğiz. Sosyal Medya üzerinden irtibata geçebilirsiniz. Tüm katılımcılara ve etkinliklerimize katkı veren, zorlu ve karma parkurlarda yol gösteren rehberlik eden arkadaşım Alpay Çiftçi’ye de kulüp olarak teşekkür ediyorum” dedi.    

 

GÜLER YÜZÜNÜZÜ DE YANINIZDA GETİRİN…
Rehber Alpay Çiftçi’de yaklaşık 20 senedir bireysel olarak da sosyal medya üzerinden örgütlenerek doğa yürüyüşleri düzenlediğini, Herkül Doğa ve Motor Sporları Kulübü’nün de bu işi, deneyimli yönetimi ile çok güzel ve organize şekilde yaptığını söyleyerek şöyle dedi: “Hafta sonları doğa sevenleri doğanın mükemmel güzellikleri ile buluşturmayı sürdüreceğiz. Yürüyüş alanındaki çalı ve dikenlere karşı kol ve bacakları kapatacak kıyafetler ile inişli-çıkışlı patikalar sebebiyle sert tabanlı spor ayakkabıların, rahat kıyafetlerin tercih edilmesini öneriyoruz. Sporlarını giyen, çantasına suyunu atıştırmalığını alan birde güler yüz tebessümünü takınan herkesi bekliyoruz.” 

 

Kaynak: (ÇİLEK HABER GAZETESİ) - ÇİLEK HABER GAZETESİ Editör: ATİLLA YAMAN
Etiketler: Bu, seferki, adres, Keşif, Tepe, oldu, (Videolu),
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı