Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 03:19
 
Balkanlar’dan peşi sıra geliyor…
Balkanlardan gelen serin ve yağışlı hava tüm yurdu saracak. Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur bekleniyor.
YAŞAM Haberi
Balkanlar’dan peşi sıra geliyor…

Balkanlar’dan peşi sıra geliyor…

Balkanlardan gelen serin ve yağışlı hava tüm yurdu saracak. Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur bekleniyor.

Ülkemiz yeni ay’a etkili yağışlarla girecek. Sıcaklıklar kuzey kesimlerden başlayarak 4 Aralık’a kadar kademeli şekilde 7 ila 11 derece azalacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) verilerine göre; 30 Kasım Cumartesi akşamından itibaren Balkanlar üzerinden giriş yapan serin ve yağışlı sistem, 1 Aralık Pazar, Marmara’nın batısın dışında yurt çapında etkili olacak.

Marmara’nın Doğusu, Batı kıyıları ve Doğu Karadeniz’de yağışların çok kuvvetli olması beklenirken 1 gün içerisinde metrekareye 50 ila 100 kilogram arası yağış olabileceği tahmin edildi. Batı Karadeniz ve Marmara’da kuzey yönlerden yer yer kuvvetlice esebileceği kaydedildi.

2 Aralık Pazartesi doğu bölgelerde etkili olduktan sonra etkisini kaybedecek. Ancak, 3 Aralık Salı, Balkanlar üzerinden yeni bir soğuk ve yağışlı havanın Trakya’dan giriş yapması ve 4 Aralık’ta Trakya ve Batı Akdeniz’de dar alan dışında yer yer etkili olması bekleniyor.

Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu başta olmak üzere iç ve yüksek kesimlerde yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olacağı açıklandı. Ayrıca, buzlanmaya karşı da tedbirli olunması gerekiyor.

Sıcaklıkların azalarak mevsim normallerinde seyredeceği kaydedildi.

DİKKAT!

1 Aralık Pazar Doğu Marmara ve Batı Karadeniz Kıyıları ile, Doğu Karadeniz genelinde kuvvetli olması beklenen yağmurun oluşturacağı su baskını, taşkın, heyelan, yıldırım ve yağış anında kısa süreli kuvvetli esebilecek rüzgara karşı hazırlıklı olunması gerekiyor.

Ayrıca Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda ( rakım 1000 metre üzeri yerler) kara çevirecek yağışların yoğun olması ve yer yer 20 santim ve üzerinde örtü bırakması ekleniyor. Sürücülerin karın yanı sıra buzlanmaya karşı da dikkat etmeleri tavsiye edildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Balkanlar’dan, peşi, sıra, geliyor…,
Yorumlar
Haber Yazılımı